Hiporehabilitační kůň roku - anketa popularity

 

 

Hlasování o Koně roku 2023 probíhá od 10. 3. do 31. 3. 2024!!!

Kůň roku 2023 bude vyhlášen na členské schůzi 13. 4. 2024 v Hradci Králové. Hlasování ukončeno!! Děkujeme za každý Váš hlas!

Hiporehabilitační Kůň roku 2023 se stal NARCIS ze ze střediska SPV JK ŠERM, z.s. 

Nominovaní koně za rok 2023

ARLETA

Základní informace

narozena: 12.3.2008

pohlaví: klisna

plemeno: Welsh part bred

matka: 50/487 Zuzka 

otec: 1057 Sahib

barva: tečkovaná bělka

certifikace pro: HTFE, HPSP, KT

certifikace od: 2015          do: v aktivním provozu

majitel: Jezdecký klub Briliant - Petrovice z.s.

provozovatel: Jezdecký klub Briliant - Petrovice z.s.

Příběh Arlety

Arleta je kůň s jedinečným charakterem. Je to jeden z nejoblíbenějších koní ve stáji. Je velmi vnímavá, chápavá, citlivá a naprosto spolehlivá bytost. Prošla u nás celým výcvikem od obsedání, prací ze země, lonžováním až po úplné přiježdění. Nakonec zdárně splnila i hiporehabilitační zkoušky a zkoušky na paravoltiž. Je to spolehlivý kůň hlavně pro práci s dětmi. Při práci s nimi si dává velký pozor, aby jim neublížila, pořád si je hlídá. Splňuje ideálního koně pro hiporehabilitaci.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

CARMEN

Základní informace

narozena: 01.01.2014

pohlaví: klisna

plemeno: Irský Cob

matka: neznámá

otec: neznámý

barva: strakáč

certifikace pro: HFTE , HPSP , - děti po DMO

certifikace od: 2019     do: v aktivním provozu

majitel: Centrum Pepíno v Pyramidě z.s.

provozovatel: Centrum Pepíno v Pyramidě z.s.

Příběh Carmen

Carmenka by měla toto ocenění získat za skvělou a spolehlivou spolupráci s klienty. Carmen je velmi trpělivá a klidná, napojená na svého vodiče a velmi trpělivá a chápající při práci s klienty. Nejen, že slouží pro malé klienty na HPSP, ale také dodává jistotu a radost jezdkyním v pokročilejším věku, které na ní relaxují při vyjížďkách přírodou.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

LILLY

Základní informace

narozena: 13. 8. 1998

pohlaví: klisna

plemeno: Shetlandský pony

matka: 51 Sany 203 

otec:  351 Artur s.v.   

barva: prokvetlý ryzák

certifikace pro: HPSP pacienti 15 - 80 let, depresivní onemocnění - velké využití pro všechny druhy psychiatrických onemocnění, ráda pracuje s velkým míčem

certifikace od: 5. 10. 1999   do: v aktivním provozu

majitel: Psychiatrická nemocnice Jihlava

provozovatel: Psychiatrická nemocnice Jihlava

Příběh Lilly

Lilly je ponička, která je zapsaná v Hlavní plemenné knize České republiky. Fungovala jako genová rezerva. Odchovala u nás v PN Jihlava 2 krásná hříbata. Lilly velmi trpělivě pracuje jak s jednotlivci, tak s většími skupinami. Když k nám přišla ze ZOO Dvůr Králové n/L netušila, jaká práce jí bude u nás čekat. K pacientům našla záhy velmi přátelský vztah. Je velmi spolehlivá, na svůj věk aktivní, má velký cit i pro pacienty s handicapy, pokud je pacient na invalidním vozíku. Účastnila se mnoha akcí pořádaných Zookoutkem. Pokud přijdou na návštěvu exkurze, velmi dobře se zapojuje. Je to pony, který pomohl mnoha pacientům překonat obtížnou adaptaci v nemocnici. Je zapojena do činnosti i na geronto odděleních, při dobrém počasí je zapojena do terapií na zahrádkách a pergolách s pacienty. Pokud bychom měli shrnout její činnost v nemocnici, je pro terapii nepostradatelná. Když byla mladší zapřahala se i do vozíčku, nebo sáněk. Vzorně reprezentovala nemocnici i na výstavě koní v Pardubicích a vidět byla například v průvodu před hlavními tribunami a tam také složila i zkoušky výkonnosti. Její velké pracovní nasazení je nepřekonatelné.

 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

NARCIS

Základní informace

narozena: 22.4.1999

pohlaví: valach

plemeno: Hafling

matka: Rita

otec: Nasan

barva: ryzák

certifikace pro: HTFE malé děti s opožděným vývojem, hypotonie, HPSP lidé se smyslovým postižením, paradrezura

certifikace od: 2009     do: v aktivním provozu

majitel: Mgr. Jaroslav Krupka

provozovatel: JK ŠERM

Příběh Narcise

Narcis je velmi všestranný koník. Pří terapiích s malými dětmi chodí pozorně a opatrně. Během let se vypracoval tak, že své klienty poznává a ví, co které dítě potřebuje. Neohroženě ale běhá i bitvy a rytířská klání se svým majitelem Jardou. A když přijdou děti, bude si s nimi hrát a radovat se. Na drezurním obdélníku dokáže vystupovat s ladností a díky nepřetržité píli a dřině zvládl i úlohy L/S. V letech 2009 až 2019 byl pravidelně s Janou Beruškovou na MČR v paradrezuře na bedně. Většina dětí s postižením na Berounsku, když ho vidí, volá " Nácíček!"

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

ZÁZVORKA

Základní informace

narozena: 16.5.2009

pohlaví: klisna

plemeno: Hucul

matka: Kometa

otec: Goral Artuš

barva: šedý plavák

certifikace pro: HTFE, HPSP i KT

certifikace od: 2020          do: v aktivním provozu

majitel: Sdružení SRAZ, Toulcův dvůr

provozovatel: Sdružení SRAZ, Toulcův dvůr

Příběh Zázvorky

Zázvorka neboli Zázo - to je asi nejhravější a nejchytřejší hucul, který nám kdy prošel rukama. Zázo prostě vymyslí všechno a často máme pocit, že rozumí i tomu, co říkáme. Tuplem ve chvíli, kdy jde o jídlo - stačí, aby x metrů od nás bylo pár drobků na zemi a ona jediná o nich bude zaručeně vědět a půjde po nich :-). Zázo je svým způsobem neohrožená, vleze do jakýchkoliv stísněných prostorů (co kdyby tam bylo něco k tomu jídlu :-))), umí si nafotit selfie, zůstane zabalená v plachtě jako vánoční dáreček. Do toho je neskutečně rychlá a málokterý z dalších koní, co u nás máme, jí stačí. Její citlivost a vnímavost nezná mezí, občas jí z toho trochu "hrábne", ale to nejspíš souvisí s tou rychlostí reakcí :-). No, prostě - Zázo je koník, se kterým se člověk nenudí :-).

V hiporehabilitaci je velmi ochotná, začínala v HTFE, dnes se již profilovala spíše na koně pro HTFE v RP. Děti si ji rychle zamilují - většina rodičů nám pak povídá, jak mají doma imaginární Zázvorku, která miluje mrkvičky :-).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

ROK 2022

Kůň roku 2022 - Besina

BESINA (30/725 Besina)

Základní informace

narozena:  23.6.2010

pohlaví: klisna

plemeno: českomoravský belgický kůň

matka: Inka 

otec: 2955 Bošar z 55/69

barva: hnědka

certifikace pro: vše co děláme

certifikace od: 2008          do: v aktivním provozu

majitel: Epona z.s.

provozovatel: Epona z.s.


Příběh Besiny

Hnědka, klisna po 2955 Bošar z 55/69 Inka po 2715 Azur, je méně typickou představitelkou plemene českomoravský belgický kůň, je menšího rámce. V Eponě se vypracovala mezi nejspolehlivější koně v hiporehabilitaci, je to pracovitá klisna, přirozeně chodivá, miluje kontakt s dětmi a dobré žrádlo. Její doménou je paravoltiž. Zařazení chladnokrevných koní do paravoltiže  je méně obvyklé. Besina možná nezaujme na první pohled, ale je laskavá především k dětem, kontakt po celém těle a ve slabinách neřeší, protože byla „oplácaní“ od postrojů a postraňků, je trpělivá a ochotná na kruhu šlapat, dokud nedostane jiný povel. Pozornosti a žrádla se hlasitě domáhá kopáním do boxu. 


Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Důvěra

Základní informace

narozena: 22.5.2009

pohlaví: klisna

plemeno: hucul

matka: neznámá

otec: 406 Oušor Mars

barva: tmavá hnědka

certifikace pro: HTFE, HPSP i KT

certifikace od: 2015          do: v aktivním provozu

majitel: Sdružení SRAZ - Společně za radostí a zdravím, z.s.

provozovatel: Sdružení SRAZ - Společně za radostí a zdravím, z.s.


Příběh Důvěry

Klisna Důvěra je náš odchovanec. Vyrůstala na pastvinách s vrstevníky a ve svých 5ti letech přišla na Toulcův dvůr. Je to obrovská tmavá hnědka s krásnými kaštánky. Začala pracovat v jezdecké škole a zároveň se připravovala i v oblasti hiporehabilitace. Důvěra je typická svou klidnou povahou (i když samozřejmě umí předvést i pravý opak), proto se v rámci HTFE vypracovala na post jednoho z nejspolehlivějších koní našeho stáda. Díky své velké a široké postavě není vhodná pro malé děti, ale spolehlivě nám funguje u dětí od cca 5ti let věku a protože je nosná, tak i pro dospělé klienty. Jezdí mi na ní ti nejsložitější - např. 18ti letý chlapec s DMO v bočním sedu či 20ti letý chlapec po traumatickém poranění mozku v primárním vzpřímení. Nad její ochotou a trpělivostí každý týden smekám.


Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

TRÉNING

Základní informace

narozena: 1.1.1994

pohlaví: valach

plemeno: Ukrajinský jezdecký kůň

matka: Trizna

otec:3270 Eney

barva: Tmavě hnědá

certifikace pro: HPSP

certifikace od: 2008          do: v aktivním provozu

majitel: Hana Přechová

provozovatel: Horticon, z.s.


Příběh Trening

Tréning, kterému u nás nikdo neřekne jinak než Tygrouš, se ve stáji Horticon zabydlel v roce 2012, kdy pověsil na hřebík svou parkurovou kariéru. Možná sem přijel s představou poklidně stráveného důchodu na širých lukách a zelených nivách, snad doufal v zasloužený odpočinek, zjistil však, že práce s dětmi je tím správných kořením pro život a že v jejich obklopení přece jen může nějaké to dobrodružství ještě zažít. Ukázal se jako výjimečný parťák pro hiporehabilitaci, klidný a naprosto spolehlivý. Aktivně byl zapojen do terapií a stal se vítanou posilou hiporehabilitačního týmu. Po několika odpracovaných letech se s přibývajícím věkem a ubývajícími silami zdálo, že ve velké slávě Tygrouš ukončí i svou pedagogickou dráhu. Nově příchozí klisna Unika mu však vlila krev do žil. Tygrouš zahořel láskou, fyzicky omládl téměř před očima, a tak bylo zřejmé, že nám zůstane oporou při jednotkách HPSP (hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi) ještě dalších pár let. A jaký Tygrouš je? Je to sice paličák, který nedá dospělému jezdci nic zadarmo, zato má ale několik vlastností, které jsou při hiporehabilitaci nepostradatelné. Jednak je to jeho psychická odolnost snášet kdeco, a to s nadhledem a chladnou hlavou. Především je to pak ale typický, téměř stoický klid, jaký mívají moudří muži ošlehaní věkem a zkušenostmi. Takoví muži chodí vždy po správných cestách, dělají chytrá rozhodnutí a pokaždé vědí, jak se zachovat. Rozvážnost je jejich druhé jméno. Když k tomu přidáme ještě onen tajemný šestý smysl, jenž je vlastní všem koním, máme z toho Tygrouše. Mezi ostatními koňmi jasná volba pro vůdce stáda, u instruktorů příjemný kolega a u dětí milý kamarád. A jak už to u starců také někdy bývá, rád si vychutná chvíle opečovávání podřimováním; když se kolem něj sejdou děti, které ho kartáčují a čistí, brzy skloní hlavu, přivře oči a nechá si líbit všechno na světě. Po osedlání zbývá probrat ho a přesvědčit, že si to s námi na jízdárně náramně užije. Tygrouš, který 1.1.2023 oslaví své 29. narozeniny, s námi odpracoval již mnoho jednotek HPSP. Až kam mi paměť sahá, nezklamal nás ani jednou. Vždy byl příkladným terapeutem, vzorným koněm a svou osobitostí předal mnoho nejednomu dítěti. Věříme, že ještě nějaký čas bude v jeho silách pokračovat a pomůže nám vykouzlit ještě mnoho úsměvů na dětských tvářích.


Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

GITA

Základní informace

narozena: 1.1.1994

pohlaví: valach

plemeno: Ukrajinský jezdecký kůň

matka: Trizna

otec:3270 Eney

barva: Tmavě hnědá

certifikace pro: HPSP

certifikace od: 2008          do: v aktivním provozu

majitel: Hana Přechová

provozovatel: Horticon, z.s.


Příběh Gity

Nejlepší učitelka lidí, kteří se chtějí naučit komunikovat s koňmi.  Dětem odpustí trochu nemotornou snahu se s ní domluvit, zkušenějším chyby netoleruje a člověk musí vědět, co chce, a přesně se vyjádřit. Kromě získaných dovedností je to také její neuvěřitelná empatie, která z ní dělá samostaného terapeuta v hiporehabilitaci v sociální a pedagogické práci. A umí dát i víc - pokud někdo potřebuje precizní jízdárenskou práci, je to právě Gita, která umí „vysvětlit“, jak to má správně vypadat. Každému je však oporou, ať už jde o lidi nebo o hříbátka, pro která je laskavou a starostlivou tetičkou. Doprovází je na prvních vycházkách v terénu a na jejím hřbetě se parádně sveze i začínající jezdec ve všech chodech. Bez Gity jsou nemyslitelné žádné naše akce, a že jí není cizí ani závodní prostředí, dokázala vítězstvím v parkuru na Mistrovství Jihomoravské oblasti. V roce 2018 propagovala Českou hiporehabilitační společnosti a práci dětí z našeho oddílu na For Horse v Praze na Letňanech. Gitě je letos 21 let. Má za sebou ohromný kus práce a pro velkou spoustu našich klientů je to prostě srdcovka.